Uspjeh hrvatskih postrojbi u VRO Maslenica omogućio je ponovno cestovno povezivanje sjeverne i južne Hrvatske te je pokazana spremnost hrvatskih snaga za oslobađanje okupiranog teritorija.
Ovom vojno-redarstvenom operacijom u samo 72 sata Oružane snage Republike Hrvatske (OS RH) oslobodile su bitne strateške točke koje su bile pod okupacijom vojske samoproglašene Republike Srpske Krajine. Deblokiran je Zadar, u čijemu je zaleđu tijekom tri dana oslobođeno i petnaestak sela, te strateške točke zrakoplovna baza Zemunik i Novsko ždrilo.
Akcija predstavlja ozbiljnu i veliku prekretnicu u ratu jer je pokazala da je Hrvatska vojska organizirana i osposobljena te damože izvoditi oslobodilačke akcije, a radilo se i važnoj pripremiza konačno oslobođenje okupiranih dijelova Hrvatske u 'Bljesku' i 'Oluji'.
Borbeni dio akcije krenuo je u hladno jutro 22. siječnja kada supostrojbe Hrvatske vojske započele snažan topnički napad na neprijateljske položaje, koji su bili nadomak Zadru. Taj je prvi udar trajao oko 15 minuta, a prije napada bili su isključeni svi telefoni u Zadru i okolici. Srpski neprijatelj bio je potpuno zatečen, ali i nepripremljen.
Akcija je pripremana vrlo dugo i u velikoj tajnosti, te se čekala zapovijed predsjednika državedr.Franje Tuđmana, a nakon što je on dao dopuštenje, hrvatske su snage krenule u siloviti napad.
Srbe je napad iznenadio
Siloviti napad je izazvao paniku u takozvanoj Republici Srpskoj Krajini pa jeRadio Knin pokušao smiriti situaciju puštajući četničke pjesme. Samoproglašeni krajiški vođa Milan Martić apelirao je na Srbe da ne bježe i da brane ''svoj'' teritorij. Pomoć je Krajišnicima stigli iz Srbije, ali i iz Bosne i Hercegovine od s traneRatka Mladića.
Glavni cilj hrvatske akcije bio je osloboditi Novsko ždrilo te na mjestu srušenoga Masleničkog mosta postaviti pontonski i tako ponovno povezati sjever i jug Hrvatske. Svakako treba spomenuti ogroman doprinos ronilaca HRM-a, koji su odradili velik posao u postavljanju teglenica za budući pontonski most, čije postavljanje četnici nisu mirno mogli promatrati pa su u nekoliko navrata iz Meke Drage i s Debeloga Brda topništvom gađali budući pontonski most..
Iznimno važno također je bilo izbiti na Velebit, odakle se mogla nadzirati neprijateljska komunikacija između Obrovca i Gračaca.
Operaciju su planirali i izveli generaliJanko Bobetko,Ante Gotovina,Ante Roso,Mirko NoraciMladen Markač.
Program obilježavanja 28.obljetnice
Preliminarni program obilježavanja 28. obljetnice VRO Maslenica počinje 22. siječnja 2021. godine u 8.30 sati polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Središnjeg križa u spomen na poginule, nestale i umrle hrvatske branitelja na Gradskom groblju u Zadru.
Nakon toga se u 9 sati polažu vijenci i pale svijeće na spomen obilježje 3. bojne Imotski sokolovi 4. gardijske brigade Pauci u Ulici Ante Starčevića u Zadru.
Prigodni program održava se u parku u uvali Jazine kod spomenika hrvatskim braniteljima, a sastoji se od prigodne pjesmeKlape HRM-a "Sveti Juraj", čitanjepovjesnice VRO Maslenica, recitala – čitanjaiz odlomka iz knjige Ivice Matešića-Jeremije i polaganjaruža uz spomen obilježje.
Sveta misa za Domovinu je u 10 sati u katedrali svete Stošije, a predvodi jedonJosip Radojica Pinčić.
Polaganje vijenaca na spomen obilježju 3. gardijske brigade Kune u Kašiću je po rasporedu nešto prije podne, a iza podne je predviđeno i polaganje vijenaca na spomen obilježju 4. gardijske brigade "Pauci"u Islamu Latinskom i otkrivanje spomen ploče poginulom hrvatskom braniteljuEriku Coliću.
Na kraju je i u 12.45 sati predviđeno i polaganjevijenaca kod spomen obilježja križa za sve poginule hrvatske branitelje u VRO Maslenica 93.